rat gazmask psycho metz art psycho art gliwickie próby nuklearne helmet

WSTĘP FABULARNY„Jeśli nie ma w Tobie tęsknoty za Związkiem Sowieckim to musisz być człowiekiem bez serca. Jeśli jednak chcesz jego powrotu to musisz być człowiekiem niespełna rozumu”
Wladimir Putin.


czarnobyl

“Strefy nie znają granic...” napisał Skryba w roku 2012. To czego nie napisał, to jak należy odczytywać jego słowa - w świecie w którym granice powstają w miejscach w których dwóch bandytów jest zbyt zmęczonych by dalej walczyć. Czy granica symbolizuje naszą słabość, miejsce poddania się, zaakceptowania świata w jego obecnym kształcie? A ci, którzy wciąż tą granicę przekraczają, by dotrzeć tam, gdzie dotrzeć im zabroniono, to prawdziwi herosi naszego świata? Czy to raczej przegrani, nie mogący pogodzić się z wolą silnijeszych od siebie, żyjący w nieustannej potrzebie udowodnienia nie wiadomo czego, nie wiadomo komu? Chyba tylko samym sobie, jako że koniec końców zawsze stają się samotnikami. Wyrzutkami. Śmieciarzami tajemnic. Stalkerami.

Świat o którym tu opowiadamy dzieje się w równoległej, choć nie tak bardzo różnej od naszej rzeczywistości. Europa Centralna od czasu zamachu na Gorbaczowa jest rozdzierana przez konflikty hybrydowe w różnej skali. Strefa Wojny rozciąga się od Państw Nadbałtyckich po Karpaty, a Żelazna Kurtyna spływa krwią. Ludzie żyjący na tych terenach rzadko już odczuwają przynależność do wspólnot narodowych z czasu Zimnej Wojny. Ich codzienność przepełnia walka o przetrwanie i troska o najbliższych. Dwóch sąsiadów, kiedyś sobie bliskich, teraz może wyznawać zupełnie inne kodeksy moralne, lokalni watażkowie mierzą swoje siły z oligarchami, a ci z radzieckimi generałami i marionetkowymi politykami marionetkowych państw.

gliwickie proby atomowe

W świecie ciągłej wojny łatwo o mity i legendy, opowieści opowiadane wieczorami by odciągnąć złe myśli. Ukoić ciągły strach przed tym co przyniesie świt. Wśród tych legend i bajań wyjatkowo często pojawiają się opowieści o Strefach Wykluczenia, Zonach, miejscach cudów i dziwów, nad którymi władzy nie sprawuje żaden oligarcha czy generał. Jedni mówią że ciągły wyścig zbrojeń doprowadził do wynaturzeń i skażeń na terenach, które w odpowiedzi wypowiedziały posłuszeństwo człowiekowi. Inni twierdzą że Zony to kara z niebios (bądź dar dla prawych i sprawiedliwych) za występki i krzywdy które sami sobie zadajemy. Ile ich jest? Gdzie są, i dlaczego są? Czy da się w nich żyć? O tym wiedzą nieliczni, i niechętnie dzielą się zdobytą wiedzą.

Pierwszy był Czarnobyl. Kara za radziecką ambicję, gdy Sowieci byli jeszcze w stanie utrzymać iluzję wspólnoty narodów zorientowanych na wspólne dzieło. W mateczniku słowiańszczyzny, porastanym Czarną Bylicą - Piołunem, zdarzył się wypadek. Świadectwo ludzkiej niezdolności do okiełznania ostatecznych praw natury. Katastrofa reaktora czwartego Elektrowni Czarnobylskiej z Kwietnia 1986 roku dała początek pierwszej z wielu Stref Wykluczenia. To jeden z niewielu faktów historycznych, powszechnie znanych, choć tak bardzo wtedy pilnie ukrywanych przez radzieckiego kolosa. Są tacy, którzy nie wierzą w przypadkowość tej katastrofy. Czy radzieckie laboratoria w podziemiach Matecznika kiedykolwiek istniały? A jeśli tak, to jak straszne tajemnice skrywały by wywołać katastrofę tak doniosłą? Dlaczego? W celu zabezpieczenia ich od niegotowego na nie świata? Czy wielcy tego świata już wtedy mogli przewidzieć losy, które nastaną gdy ta pierwsza katastrofa pociągnie za sobą kolejne, w całej Europie Środkowej?Niezgoda na rozpad Związku Radzieckiego dała nam realia straszne, opiewane konfliktami, w których wiele nacji (z Polakami na czele) zmierzyło się z wizją swego upadku. Kres Układu Warszawskiego symbolicznie wyznaczyła eksplozja taktycznego ładunku nuklearnego o sile 60 kiloton w Stolicy Polskiej Republiki Ludowej, 13 września 1994 roku. Mniejsze eksplozje miały miejsca w kolejnych latach w różnych miejscach Europy Środkowej. Wraz ze spustoszeniem w wyniku działań wojennych szły migracje i wyludnienia. Powojenne pustkowia zaczął porastać Piołun, okaleczona matka natura zaczęła odzyskiwać zagrabione jej obszary. Ale czy była samodzielna w dziele tworzenia Stref?

Znajdę bajarzy, którzy palec skierują w gwiazdy, mówiąc że tam należy szukać odpowiedzi. Zgliszcza które sami stworzyliśmy, choć straszne, są nam znane. Anomalie i dziwy odnajdywane w Strefach nie przypominają niczego znanego człowiekowi. Podobno istnieją również za Żelazną Kurtyną, ale nie znam nikogo kto by mógł to potwierdzić. Nie ufaj nikomu, kto twierdzi że wie coś na ten temat. Nie ufaj nikomu, kto twierdzi że był w Zonie. Bo nawet jeśli faktycznie tam był, to nie jest już człowiekiem takim jak ty czy ja.

Stalker to wyrzutek, pies bezpański, dla którego nasz świat nie stanowi żadnej wartości. Mówi się że to zawód, że do Stref pcha go żądza zysku. Bo na tajemnice nikt nie ma monopolu. Ja myślę że ci ludzie szukają w Strefach czegoś, co już dawno stracili, bezpowrotnie. Przynależność, miejsce w świecie, dom i ogród. Wkraczając w strefę, wkraczają w pustkę, na szlak ku jądru ciemności. Nigdzie indziej tak bardzo jak tam nie mierzą się ze swą własną, ludzką naturą. Tą samą która dała początek ambicjom, dała początek temu wszystkiemu co na siebie sprowadziliśmy. Jeśli nie jesteś gotowy na zmierzenie się z tajemnicą, nie idź za nimi. Z tej drogi może nie być już powrotu.

Granice wyznaczają ludzie, i ludzie granice przekraczają. A że Strefy nie znają granic, nam Stref nie będzie dane przemierzyć nigdy.

ŹRÓDŁA


GRY KOMPUTEROWE

 • Seria S.T.A.L.K.E.R

  S.T.A.L.K.E.R. to seria gier komputerowych z gatunku FPS (First Person Shooter) z elementami fabularnymi. Pierwsza część gry, zatytułowana Cień Czarnobyla, wydana została 20 marca 2007 roku, druga część gry Czyste Niebo pojawiła się 22 sierpnia 2008 roku, a ostatnia część trylogii - Zew Prypeci, ujrzała światło dzienne 2 października 2009 roku. Polskimi dystrybutorami serii są CD Projekt (Cień Czarnobyla, Czyste Niebo) oraz Cenega Poland (Zew Prypeci). Za polonizację odpowiada Mirosław Utta, który udzielił głosu jako lektor do wszystkich trzech części, zdecydowano również, że głosy postaci pozostaną rosyjskie. - Wiki


  okładki gier
 • Czernobylite

  “Chernobylite” to survival horror ze swobodną eksploracją świata, nieliniową historią, pełną wyzwań i potyczek rozgrywką oraz unikalnym systemem wytwarzania przedmiotów. Przetrwaj wystarczająco długo, aby odkryć wszystkie mroczne sekrety czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.

  26 Kwietnia, godzina 1:23 czasu Ukraińskiego. Dokładnie w tej chwili miała miejsce katastrofa nuklearna w Czarnobylu. Stopiony rdzeń płonącego reaktora nr 4 zmieszał się z innymi substancjami chemicznymi i wytworzył wysoce radioaktywny materiał, który znaleźć można tylko w Czarnobylu. Nazwano go Czarnobylitem.

  “Chernobylite” to gra komputerowa z gatunku survival-horror, której akcja toczy się w czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Spisek, horror, przetrwanie, miłość i obsesja. To wszystko w formie nieliniowej, interaktywnej opowieści, igrającej z pojęciami prawdy i kłamstwa, rzeczywistości i fikcji, nauki i fantazji.


  Strona Projektu  chernobylite


KSIĄŻKI

 • Piknik Na Skraju Drogi

  piknik cover Autorzy: Arkady i Boris Strugaccy
  Data i rok wydania: 1972, ZSRR
  Wydawnictwo: Magazyn Avrora 7-10 (RU), ISKRY (PL)

  Powieść opisuje sytuację na Ziemi po wylądowaniu obcych i opuszczeniu przez nich planety. Nie wiadomo, kim byli obcy, jednakże pozostawili po sobie sporo śladów w sześciu Strefach Lądowania. Okolice te określa się mianem Stref, zaś ślady w postaci rozmaitych tajemniczych przedmiotów badane są przez naukowców. Oficjalnie Strefy są niedostępne dla ludzi spoza Międzynarodowego Instytutu Cywilizacji Pozaziemskich, jednakże nielegalne wynoszenie ze strefy przedmiotów kwitnie w najlepsze, a osoby parające się tym zajęciem są nazywane stalkerami. Mimo że Strefy są intensywnie badane, a na ich temat powstają liczne teorie, to jednak wszystkie pozostają w sferze domysłów, gdyż nauka nie jest w stanie zinterpretować występujących w niej przedmiotów i anomalii. - Wiki
 • Cykl Fabryczna Zona

  Autorzy: Michał Gołkowski, Wiktor Noczkin, Krzysztof Haladyn, Sławomir Nieściur, Joanna Kanicka
  Wydawnictwo: Fabryka Słów

  fabrycznazona

  Seria książek wydawana przez Fabrykę Słów. Obejmuje kilka niepowiązanych ze sobą cykli utrzymanych w klimatach survival horror i postapokaliptycznych. Książki na podstawie serii gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R (Wiki):


  1. Ołowiany świt (cykl Stalker, t. 1) – Michał Gołkowski, 2013
  2. Drugi brzeg (cykl Stalker, t. 2) – Michał Gołkowski, 2014
  3. Droga donikąd (cykl Stalker, t. 3) – Michał Gołkowski, 2014
  4. Sztywny – Michał Gołkowski, 2015
  5. Ślepa plama (cykl Ślepa plama, t. 1) – Wiktor Noczkin, 2013
  6. Czerep mutanta (cykl Ślepa plama, t. 2) – Wiktor Noczkin, 2014
  7. Łańcuch pokarmowy (cykl Ślepa plama, t. 3) – Wiktor Noczkin, 2016
  8. Na skraju strefy t. 1 - Krzysztof Haladyn, 2016
  9. Na skraju strefy t. 2 - Krzysztof Haladyn, 2017
  10. Wedle zasług – Sławomir Nieściur, 2016
  11. Ostatniego zeżrą psy – Sławomir Nieściur, 2017
  12. Bagno szaleńców – Joanna Kanicka, 2018
  13. Powrót – Michał Gołkowski, 2018

 • Xavras Wyżryn

  xavras cover Autorzy: Jacek Dukaj
  Data wydania: 1997
  Wydawnictwo: SuperNOWA

  Powieść Jacka Dukaja, alternatywna historia oparta na założeniu, że wojna polsko-bolszewicka potoczyła się inaczej. Utwór ukazał się po raz pierwszy w 1997 roku nakładem wydawnictwa SuperNOWA wraz z powieścią Zanim noc. Xavras Wyżryn był w 1997 roku nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. - Wiki

  Jak daleko można posunąć się w walce o niepodległość? Czy odpalający bombę atomową w stolicy wroga jest patriotą, czy terrorystą? Ile ścieżek prowadzi do wyzwolenia i kto jest Widzącym? Straceńczy rajd Armii Wyzwolenia Polski w odmiennej rzeczywistości Polski kilkadziesiąt lat wcześniej podbitej przez Rosję sowiecką (nie było cudu nad Wisłą). Najdłuższy z serii utworów opowiadających historie alternatywne (Ziemia Chrystusa, Xavras Wyżryn oraz Serce Mroku). - Stronice Dukaja (web archive)


FILMY

 • Stalker

  Stalker movie poster Data premiery: 1979
  Kraj produkcji: ZSRR
  Scenariusz i reżyseria: Andriej Tarkowski

  Radziecki film filozoficzno-obyczajowy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego z 1979 roku. Powstał na motywach powieści Piknik na skraju drogi autorstwa braci Strugackich. Opowiada o wyprawie przewodnika (Stalkera) i jego dwóch klientów (Profesora i Pisarza) w głąb tajemniczej Zony, w celu znalezienia komnaty gdzie spełniają się najskrytsze marzenia.

  Według jednego z wywiadów udzielonych przez samego reżysera, związki z powieścią Strugackich są luźne, właściwie sprowadzają się tylko do użycia dwóch słów – Stalker i Zona. Jednakże oglądając film i czytając książkę natrafić można na więcej podobieństw. W obu dziełach Zona jest przedstawiona jako obszar ogrodzony i strzeżony przez uzbrojone służby. Tak jak w powieści, Stalker używa prostych sztuczek do znajdywania w Zonie bezpiecznej ścieżki (np. rzuca przed siebie małe obiekty by sprawdzić lokalną grawitację). Wspólne są także postać Jeżozwierza, oraz koncepcja przedmiotu/miejsca spełniającego życzenia.
  - Wiki
 • Anihilacja

  Annihilation movie poster Data premiery: 23.02.2018
  Kraj produkcji: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania
  Scenariusz i reżyseria: Alex Garland

  Anihilacja – amerykańsko-brytyjski horror sci-fi, z 2018 roku w reżyserii Alexa Garlanda, który napisał też scenariusz, na podstawie powieści Jeffa VanderMeera. W rolach głównych wystąpili: Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson, Tuva Novotny i Oscar Isaac.

  Lena wyrusza z grupą kobiet na wyprawę do Strefy X, gdzie przyroda jest przekształcana przez tajemniczą, obcą siłę. Kolejne kobiety giną lub odłączają się od grupy, lecz jej udaje się dotrzeć do latarni, gdzie odkrywa zaskakującą prawdę o jej mężu, który dotarł tam z poprzednią ekipą.
  - Wiki